از چه سنی می‌توان به کودک خرمالو داد؟

آبان ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
از چه سنی می‌توان به کودک خرمالو داد

خرمالو، میوه بومی چین است که از این کشور به کشورهای دیگر راه پیدا کرد. این میوه بسیار خوش‌طعم و سرشار از ویتامین سی است و همچنین برای جذب آهن در بدن کودک بسیار عالی است. یکی از سوالاتی که بسیاری از والدین می‌پرسند این است که از چه سنی می‌توان به کودک خرمالو داد که در ادامه مقاله به این موضوع بیشتر پرداخته شده است.

از چه سنی می‌توان به کودک خرمالو داد؟

اگر سوال شما این است که از چه سنی می‌توان به کودک خرمالو داد، لازم است بدانید زمان معرفی این میوه به کودک بین 8 تا 10 ماهگی است. احتمال حساسیت کودکان به این میوه کم است و همچنین بسیار خوش‌طعم است بنابراین خرمالو برای کودک یازده ماهه مجاز است اما مثل همیشه به یاد داشته باشید که قبل از معرفی خرمالو به کودک با پزشک مشورت کنید.

خواص خرمالو برای کودکان چیست؟

خرمالو مثل سن دادن گوجه به کودک و سن دادن کیوی به کودک، یکی از میوه‌های مجاز در 9 ماهگی کودک است که می‌تواند خواص زیادی برای کودکان داشته باشد. این میوه از چهار طریق به رشد کودکان کمک می‌کند:

 • دور کمر کودک کاهش می‌یابد. از آنجایی که خرمالو سرشار از فیبر است باعث می‌شود کودکانی که بدنشان غذا را دیر هضم می‌کند به مدتی طولانی‌تر احساس سیری کنند. پکتین موجود در فیبر همچنین با تنظیم سطح قند خون به کنترل اشتها کمک می‌کند. از سوی دیگر، خرمالو از قابلیت تسکین معده برخوردار است، بنابراین هرکسی که این میوه را بخورد احساس نفخ نخواهد کرد.
 • به بینایی افراد کمک می‌کند. خرمالو حاوی دو ماده لوتئین و زاگزانتین است که به حفظ بینایی مناسب کمک می‌کند و از آسیب شبکیه چشم جلوگیری می‌کند. خرمالو همچنین حاوی ویتامین‌های آ، سی و کا است که ماهیت آنتی‌اکسیدانی زیادی دارند که برای محافظت از چشم، به ویژه از آسیب دیدن شبکیه حیاتی است.
 • سیستم گوارشی را بهبود می‌بخشد. محتوای غنی از فیبر خرمالو به حفظ سلامت سیستم هضم کودکان کمک می‌کند. این ماده هم خاصیت ملین و هم ادرارآور دارد و همچنین، برای کودکانی که ورزش می‌کنند و کسانی که زود خسته می‌شوند بسیار توصیه می‌شود.
 • مکانیسم‌های دفاعی بدن را بهبود می‌بخشد. خرمالو سرشار از ویتامین سی است که در بهبود توانایی بدن در مقابله با عفونت و کاهش نشانه‌های سرماخوردگی و آنفولانزا و سایر عفونت‌ها یا سایر موارد التهابی در کودکان نقش بسیار موثری دارد.

خواص خرمالو برای کودکان چیست؟

اطلاعات تغذیه‌ای خرمالو برای کودکان چیست؟

چه میوه‌هایی به نوزاد بدهیم؟ این سوالی است که بسیاری از والدین می‌پرسند که آگاهی از ارزش‌های تغذیه‌ای خرمالو می‌تواند این میوه را در فهرست میوه‌های مفید برای کودکان قرار دهد. مواد مغذی در 2 خرمالو عبارت‌اند از:

 • 33 میلی‌گرم ویتامین سی و حاوی برخی ویتامین‌های دیگر به مقدار کم
 • 144 میلی‌گرم پتاسیم
 • 13 میلی‌گرم فسفر
 • 14 میلی‌گرم کلسیم
 • 1.25 میلی‌گرم آهن

نکاتی در مورد دادن خرمالو به کودکان

اکنون که می‌دانید از چه سنی می‌توان به کودک خرمالو داد لازم است قبل از دادن خرمالو به فرزندتان چند نکته را رعایت کنید که این نکات در ادامه مطرح شده‌اند و برخی از آن‌ها مربوط به غذا دادن به کودک 9 ماهه هستند.

 • خرمالو حاوی مقدار زیادی تانن و پکتین است، بنابراین آن را با معده خالی به فرزندتان ندهید زیرا می‌تواند باعث توده شکمی شود.
 • اجازه ندهید فرزندتان آن را با پوست بخورد زیرا این مسئله هم می‌تواند باعث توده شکمی در کودک شود.
 • اجازه ندهید کودک شما این میوه را با غذاهای پرپروتئین مانند خرچنگ، میگو یا ماهی‌های دیگر بخورد.
 • اگر کودک شما مبتلا به دیابت است، اجازه ندهید که این میوه را بخورد زیرا این امر می‌تواند منجر به افزایش قند خون کودک شود.

نحوه انتخاب و ذخیره خرمالو

خرمالوی رسیده، رنگ نارنجی دارد و نمای بیرونی آن صاف و براق است که برگ‌های سبز موجود در تاج آن تقریباً شبیه توت‌فرنگی است. خرمالو رسیده می‌تواند به سرعت خراب شود، بنابراین اگر قصد دارید خرمالو رسیده بخرید آن را قبل از خوردن در یخچال نگهداری کنید. تصمیم بهتر این است که خرمالویی بخرید که هنوز مال نرسیده باشد و تا زمان رسیدن، آن را در دمای اتاق نگهداری کنید. همچنین لازم است بدانید خرمالوها می‌توانند 6-8 ماه در فریزر بمانند.

خواص میوه برای کودکان بسیار زیاد است که در کنار آن لازم است از سن دادن میوه‌ها به کودکان آگاه باشید. در این مقاله به پاسخ سوال از چه سنی می‌توان به کودک خرمالو داد پرداخته شد. همان‌طور که مطالعه کردید خرمالو می‌تواند فواید و خواص بسیار زیادی برای کودکان داشته باشد اما مهم است بدانید مصرف خرمالو برای نوزاد در چه سنی مناسب است و همچنین چه نکاتی را در این مورد رعایت کنید.