زردی نوزاد چه قدر طول می‌کشد و تا چند روزگی خطرناک است؟

آبان ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
زردی نوزاد چه قدر طول می‌کشد

اینکه زردی نوزاد چه قدر طول می‌کشد تا خوب شود، برای همه والدین سوال مهمی است؛ زیرا گاهی روند درمان و بهبودی زردی در برخی از نوزادان طولانی می‌شود؛ به طوری که حتی زردی نوزاد بعد از چهل روز ادامه دارد و کاملا رفع نمی‌شود. به طور معمول علائم زردی نوزاد معمولا ۲ الی ۳ روز بعد از تولد ایجاد می‌شود و با یا بدون مداخلات پزشکی غالبا تا رسیدن نوزاد به دو هفتگی به صورت خود به خودی درمان و برطرف می‌شود. اینکه اقدامات درمانی در مورد زردی نوزاد انجام شود یا نشود، بستگی به عدد زردی و روند کاهشی یا افزایشی آن دارد. در مورد درباره‌ی روشهای تشخیص زردی، عدد نرمال زردی و درمان قطعی زردی نوزاد بیشتر توضیح داده و می‌گوییم زردی نوزاد تا چند روز ادامه دارد.

زردی نوزاد تا چند روزگی خطرناک است؟

مدت زمان ابتلا به زردی در نوزادان و اینکه زردی نوزاد چند روز طول میکشد، به شدت و علت زردی نوزاد بستگی دارد. این زمان معمولا بین ۳ تا ۱۰ روز است. نوزادانی که چندین روز پس از تولد دچار زردی می‌شوند، معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و فقط به نظارت دقیق نیاز دارند. اگر میزان بیلی روبین کودک زیاد است، ممکن است برای چند روز تحت درمان با فوتوتراپی قرار بگیرد. درست است که سن نوزاد در عدد زردی (jaundice) او تاثیر مستقیم دارد و با افزایش سن نوزاد به طور طبیعی عدد زردی کاهش پیدا می‌کند، اما پاسخ این سوال که زردی نوزاد تا چند روزگی خطرناک است به طور دقیق امکانپذیر نیست؛ زیرا ممکن است مثلا بگوییم تا 5 روزگی و همین باعث شود که والدین پس از 5 روز نظارت‌های دقیق خود را از وضعیت سلامت کودک دریغ کنند و در این امر سهل انگاری داشته باشند و همین امر باعث وخیم شدن وضعیت کودک شود. بنابراین باید بگوییم که به دنبال این نباشید که بدانید خطر زردی نوزاد تا چند روزگی ادامه دارد اگر وضعیت زردی نوزاد طولانی شد، حتما با پزشک در ارتباط باشید و توصیه‌های پزشک را به طور دقیق اجرا کنید. زردی نوزاد یک ماهه خطرناک است و باید تمرکز بیشتری روی آن شود زیرا نوزاد در این دوره حساس‌تر است و اندامهای بدنش بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در مورد زردیهای شدید و درمان نشده ممکن است بعضی عوارض زردی نوزاد در بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند.

زردی نوزاد تا چند درجه خطر دارد؟ زردی تا زمانی که بیشتر از 17 یا نهایتا 20 نباشد، خطرناک نیست، البته وقتی عدد زردی تا این حد زیاد است حتما باید اقدامات درمانی لازم، به سرعت انجام شود تا عدد زردیش کم شود و بیلیروبین از خونش خارج شود. در غیر این صورت می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در واقع تا زمانی که کودک تحت نظر است و مدام عدد زردی او چک و ارزیابی می‌شود، جایی برای نگرانی نیست، زیرا به زودی بهبودی حاصل خواهد شد.

علت پایین نیامدن زردی نوزاد چیست؟

علت پایین نیامدن زردی نوزاد چیست؟

زردی نوزاد تا کی ادامه دارد یا درمان زردی نوزاد چقدر طول می‌کشد؟ علت‌های مختلفی برای طولانی شدن زردی نوزاد 20 روزه یا بزرگتر و پایین نیامدن عدد زردی وجود دارد. به طور معمولا حداکثر پس از دو هفته وضعیت زردی نوزاد بهبودی کامل پیدا می‌کند. البته این مدت زمان در بسیار موارد کمتر است و به یک هفته هم نمی‌کشد؛ اما گاهی نیز زردی نوزاد طولانی می‌شود؛ مهمترین دلایل پایین نیامدن زردی نوزاد به ترتیب برخی ترکیبات شیر مادر، ناسازگاری خونی، عفونت ادراری و کم کاری تیروئید هستند. در ادامه در مورد هر یک از این دلایل بیشتر توضیح می‌دهیم.

  • زردی ناشی از شیر مادر

زردی ناشی از شیر مادر از مهمترین علل طولانی شدن زردی در نوزادان است. زردی شیر مادر معمولا پس از 3 تا 5 روزگی شروع می‌شود و ممکن است تا سه هفتگی یا بعد از آن ادامه داشته باشد. زردی ناشی از شیر مادر مربوط به برخی از اجزای شیر مادر است. در شرایطی که پزشک تشخیص دهد که زردی نوزاد به علت شیر مادر است و نوزاد با روش‌هایی مثل فتوتراپی درمان نشود، موقتا شیر خشک را جایگزین شیر مادر می‌شود و بعد از یک تا دو روز شیردهی به نوزاد از طریق شیر مادر از سر گرفته می‌شود.

  • زردی ناشی از عفونت ادراری

عفونت ادراری نیز یکی از دلایل مهم طولانی شدن زردی در نوزادان و پایین نیامدن زردی است. زردی ناشی از عفونت ادراری معمولا دیرتر علامت‌دار می‌شود. به طور کلی هنگامی که انتظار می‌رود زردی کم شود، اما افزایش پیدا می‌کند، می‌تواند به علت عفونت ادراری باشد. چنانچه زردی نوزاد پس از یک هفته کم نشود و پایین نیاید، باید از نظر عفونت ادراری مورد بررسی قرار بگیرد.

  • زردی ناشی از ناسازگاری‌های خونی

زردی نوزاد و گروه خون نیز میتوانند به هم مرتبط باشند. ناسازگاری‌های خونی سومین علت طولانی شدن زردی در نوزادان و پایین نیامدن زردی نوزاد است. چنانچه مادر دارای گروه خونی O یا RH منفی باشد، ممکن است با گروه خونی نوزاد ناسازگار باشد. در این حالت ممکن است، نوزاد دچار زردی شود و زمان درمان آن طولانی شود.

  • زردی ناشی از کم کاری تیروئید

بعضی از نوزادان در بدو تولد دچار کم کاری تیروئید می‌شوند. کم کاری تیروئید باعث می شود هم هورمون رشد به میزان لازم ترشح نشود و هم اینکه زردی نوزاد به آسانی درمان نشود. مسیر درمان کم‌کاری تیروئید در نوزادان معمولا تجویز دارو است. اغلب نوزادانی که زردی و کم کاری تیروئید دارند، درمان می‌شوند و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده است؟

از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده است؟

قطعا آزمایش زردی تنها‌ روش مورد اطمینان برای بررسی میزان زردی نوزاد است؛ اما برخی علائم ظاهری نیز کمک می‌کنند تا والدین متوجه روند بهبودی زردی یا حتی عود زردی شوند. در هنگام زردی، سفیدی چشم نوزاد زرد رنگ می‌شود. زردی چشم نوزاد چقدر طول میکشد؟ در روند بهبودی باید زردی چشم نوزاد به تدریج کم شود و سفید شود و حالت عادی به خود بگیرد. زردی شکم نیز باید کم شده باشد و اینکه چهره کودک حالت رنگ‌پریدگی نداشته باشد. اینها علائمی هستند که نشان می‌دهند روند زردی رو به بهبودی است؛ اما قطعا آزمایش بیلی‌روبین بهترین راه برای تشخیص وضعیت زردی نوزاد است.

آیا زردی نوزاد تا 40 روز طبیعی است؟

معمولا زردی طبیعی (فیزیولوژیکی) بعد از ۱ یا ۲ هفته از بین می‌رود به طوری که انتظار می‌رود زردی نوزاد ۱۲ روزه کاهش یافته و ظرف چند روز بسیار کم شده و بهبود پیدا کند. البته گاهی ممکن است زردی بیش از این طول بکشد و تا 40 روز نیز نوزاد زردی داشته باشد. بدیهی است که تا بهبودی کامل، کودک باید تحت نظر و نظارت پزشک باشد و اقدامات درمانی لازم برای او به موقع انجام شود.

نکات کلی در مورد زردی نوزاد

به طور کلی به یاد داشته باشید اینکه زردی در نوزاد معمولا چقدر طول می‌کشد به شیردهی مدام و پیوسته به او بستگی دارد که بهترین روش برای درمان زردی نوزاد و بهبود اوست. این روش درمانی به طور ویژه برای درمان زردی کمتر از ۱۰ روز استفاده می‌شود. بنابرای سراغ مسائلی همچون تاثیر طلا بر زردی نوزاد نروید و ذهن خود را با سوالاتی نظیر مدفوع نوزادی که زردی دارد چه رنگی است، درگیر و مشغول نکنید. در عوض تماما تمرکز داشته باشید که به نوزاد خود خوب شیر بدهید و در زمان لازم به کمک آزمایشگاه عدد زردی او را ارزیابی کنید. توجه داشته باشید که عدد زردی نوزاد ۱۴ روزه با عدد زردی نوزاد 21 روزه مفاهیم متفاوتی را به پزشک مخابره می‌کنند؛ زیرا اساسا با افزایش سن نوزاد، عدد زردی کم می‌شود و زردی بهبود پیدا می‌کند. اگر اینطور نبود و نباشد حتما باید اقدامات پزشکی لازم و بررسی‌های ضروری صورت بگیرد.

زردی نوزادان نارس چه قدر طول می‌کشد؟

اساسا 80 درصد نوزادان نارس دچار زردی می‌شود؛ روند بهبودی این نوزادان با سایر نوزادانی که به موقع به دنیا آمده‌اند تفاوتی ندارد، تفاوت فقط در درصد کلی ابتلای نوزادن نارس به عارضه زردی است.

زردی نوزاد در دستگاه چه قدر طول می‌کشد؟

زردی نوزاد در دستگاه چه قدر طول می‌کشد؟

معمولا میزان زردی نوزاد در دستگاه خوب و زود پایین می‌آید. بسته به عددی زردی نوزاد که با آن بستری شده است و زیر دستگاه رفته است، روند بهبودی و پایین آمدن زردی متفاوت خواهد بود. به هر حال بدیهی است که هر چه نوزاد با عدد زردی کمتری بستری شود و در دستگاه بخوابد، زودتر بهبود پیدا می‌کند.

کلام آخر

اینکه زردی در نوزادان چقدر طول می‌کشد به میزان زردی، سن و جنسیت نوزاد، نارس بودن یا نبودنش و دیگر مسائل جسمی او بستگی دارد. پس از زایمان حدود 60 درصد نوزادان زردی می‌گیرند. این عدد برای نوزادان نارس 80 درصد است. بیماری زردی در صورتی که جدی گرفته نشود، می‌تواند بسیار خطرناک شود. باید عوارض زردی بد و جبران‌ناپذیری آن را جدی بگیرید. حتما به علائم زردی و درجه زردی توجه کنید و مراقبت‌های لازم را از کودک به عمل آورید.

در این مقاله سعی کردیم به این سوال که زردی نوزاد چه قدر طول می‌کشد به طور کامل پاسخ بدهیم؛ توصیه می‌کنیم برای درمان زردی نوزاد در وهله اول از تکنیک شیردهی مدام و مداوم استفاده کنید. درمان زردی یا یرقان نوزاد با شیردهی هم راحت و هم ایمن است؛ اما در صورت لازم حتما از فتوتراپی استفاده کنید.