خوردن رازیانه در دوران بارداری و مزایای آن

خرداد ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
خوردن رازیانه در دوران بارداری

خوردن رازیانه در دوران بارداری شاید چندان شایع نباشد اما ممکن است برخی از زنان باردار بخواهند از خواص این سبزی پرخاصیت بهره‌مند شوند. در دوران بارداری احتمالا می‌دانید که از مواد غذایی ممنوعه در بارداری پرهیز کنید و باید غذاهای مغذی‌تری بخورید و این شامل مصرف سبزیجات بیشتر از جمله رازیانه است. رازیانه می‌تواند به رو‌ش‌های مختلفی مصرف شود. این ماده به صورت چای رازیانه، اسانس مواد غذایی و یک مکمل قابل استفاده است. پیاز رازیانه‌ی تازه اگر به میزان متعادل مصرف شود بی‌خطر است. اما از آنجایی که این ماده‌ی غذایی حاوی استروژن است باید در خوردن آن احتیاط شود. 

مزایای خوردن رازیانه در بارداری

  1. از دانه‌های رازیانه به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان برخی از بیماری‌های خاص استفاده می‌کنند.
  2. رازیانه می‌تواند برای رفع حالت تهوع و بیماری صبحگاهی استفاده شود که در دوران بارداری مخصوصاً در سه ماهه‌ی اول رایج است.
  3. خاصیت ضد نفخ دانه‌های رازیانه ماهیچه‌های روده را آرام می‌کند. بنابراین در رفع سوء هاضمه و نفخ مفید است. از رازیانه برای تحریک کبد برای تولید صفرا، بهبود هضم و در نتیجه افزایش اشتها استفاده می‌کنند.
  4. رازیانه در کاهش درد ناشی از احتباس گاز و سوزش سر دل در دوران بارداری نیز موثر است. 

مضرات خوردن رازیانه در دوران بارداری

خوردن رازیانه در دوران بارداری بصورت افراطی به این دلیل که حاوی استراگول -ترکیبی مانند استروژن- است می‌تواند خطرناک باشد. همچنین ممکن است باعث افزایش سطح پروژسترون و پرولاکتین در بدن نیز شود. مصرف مقادیر زیادی رازیانه، مانند آنهایی که در چای یا مکمل‌ها یافت می‌شود، ممکن است منجر به زایمان زودرس شود. خوردن رازیانه در دوران بارداری، توانایی لخته شدن خون را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اگر به اختلالات مربوط به خونریزی مبتلا هستید از خوردن رازیانه خودداری کنید زیرا این کار کبودی و خونریزی را افزایش می‌دهد.

تخم رازیانه باعث خشک کردن پوست می‌شود و در صورت داشتن پوست حساس باید از خوردن آن خودداری کنید. افرادی که به بعضی از سبزیجات/گیاهان مانند هویج، کرفس و ماگورت حساسیت دارند، نسبت به گیاه رازیانه نیز واکنش آلرژی نشان می‌دهند. رازیانه دارای خاصیت قاعده‌آور است و باعث تحریک جریان قاعدگی خونریزی واژن می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به سقط جنین گردد.

بنابراین توصیه می‌شود قبل از برنامه‌ریزی برای افزودن دانه‌های رازیانه به رژیم غذایی خود، با پزشک مشورت کنید. برای ایمنی بیشتر، حتی اگر به شما اجازه‌ی مصرف داد، از این دانه‌ها در حد اعتدال استفاده کنید. خواص فیتواستروژنی ، ضد اسپاسم و همچنین ضد التهاب موجود در دانه رازیانه باعث تحریک رحم می‌شود که منجر به انقباض زودرس نیز می‌گردد.

چطور می توانیم رازیانه را در رژیم غذایی خود بگنجانیم؟

شما می‌‌توانید با نوشیدن چای رازیانه، خوردن آن به عنوان سبزیجات یا استفاده از آن به عنوان ادویه‌ای برای طعم دادن به غذا، رازیانه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در اینجا برخی از روش های استفاده از رازیانه آورده شده است.

  • به عنوان یک سبزی: قسمت گیاهی گیاه رازیانه را می‌توان به صورت خام یا پخته مصرف کرد. به راحتی می‌توانید آن را به سوپ یا غذاهای مفید در بارداری دیگر اضافه کنید.
  • به عنوان یک چای: 1 تا 3 قاشق چای خوری تخم رازیانه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید تقریباً 10 دقیقه بماند و بعد تخم‌ها را از چای جدا کرده و از آن لذت ببرید.
  • به عنوان یک ادویه: تخم رازیانه که از ادویه‌ مناسب بارداری است را می‌توان در بسیاری از غذاها، از جمله ماهی، سالاد و سس اضافه کرد.
  • تخم رازیانه: می‌توانید بذرهای خام کامل را بجوید. همچنین می‌توانید برای طعم بیشتر آن‌ها را سرخ کرده یا کباب کنید.
  • کپسول: مکمل‌های رازیانه در سوپر مارکت‌ها، داروخانه‌ها، فروشگاه‌ها و به صورت آنلاین موجود است.

رازیانه در بارداری از نظر طب سنتی

در طب سنتی آورده شده است که خوردن رازیانه در دوران بارداری می‌تواند سبب زیبایی چشم نوزاد شود. رازیانه طبع گرمی دارد و تری و رطوبت را از بین می‌برد از این رو مصرف آن برای افراد سرد مزاج توصیه می‌شود.

تاثیر رازیانه در باردار شدن

در برخی از مقالات، تاثیر رازیانه در باردار شدن، مورد مطالعه قرار گرفته است. مصرف رازیانه می‌تواند باعث تنظیم وضعیت هورمونی در زنان شود که در نتیجه احتمال باروری در آن‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین، آن دسته از کیست‌هایی که منجر به ناباروری می‌شوند را نیز از بین می‌برد. خوردن رازیانه در دوران بارداری برای یک مدت چهل روزه می‌تواند احتمال باروری را افزایش دهد.

منبع:

https://www.pregnancyfoodchecker.com/is-fennel-safe-in-pregnancy-fennel-tea-seeds-bulb/

https://www.momjunction.com/articles/fennel-seeds-during-pregnancy_00392798/

https://www.beingtheparent.com/fennel-seeds-during-pregnancy/

https://www.verywellfamily.com/fennel-breastfeeding-and-increasing-breast-milk-supply-431838