از چه سنی می‌توان به کودک خربزه داد؟

آبان ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
از چه سنی می‌توان به کودک خربزه داد

در مورد معرفی غذای کمکی به کودکان، یکی از سوالات رایج والدین، زمان دادن میوه‌ها به کودکان است. یکی از این سوالات این است که از چه سنی می‌توان به کودک خربزه داد. در ادامه مقاله به این موضوع با جزئیات بیشتری پرداخته شده است.

از چه سنی می‌توان به کودک خربزه داد؟

در پاسخ به سوال از چه سنی می‌توان به کودک خربزه داد لازم است بدانید در مورد معرفی خربزه به کودک، هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد و بسیاری از نوزادان از 6 ماهگی بدون هیچ مشکلی می‌توانند از خوردن خربزه لذت ببرند مثل سن دادن اسفناج به کودک و سن دادن خرما به کودک. علاوه بر این، اگر می‌خواهید به فرزندتان خربزه بدهید لازم است چند نکته را در طریقه غذا دادن به کودک 6 ماهه و خربزه دادن به او در نظر بگیرید:

  • اگرچه غیر معمول است اما خربزه می‌تواند در برخی نوزادان واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند (معمولاً گزگز یا خارش در اطراف دهان مشاهده می‌شود) و از میوه‌های حساسیت‌زا برای کودکان است. نوزادانی که بیشتر در معرض این نوع واکنش هستند مبتلایان به آسم هستند. حساسیت به خربزه با حساسیت به گرده نیز ارتباط دارد، بنابراین نشانه‌های آن اغلب در افراد مبتلا به تب یونجه مشاهده می‌شود.
  • اگر در خانواده نشانه‌های حساسیت به خربزه را مشاهده می‌کنید می‌توانید دادن خربزه به فرزندتان را تا یک سالگی او به تعویق بیندازید. بنابراین خربزه برای کودک یک ساله، مجاز است.
  • از آنجایی که خربزه‌ها در سطح زمین رشد می‌کنند بیشتر این میوه‌ها آلوده به باکتری هستند. به همین دلیل، همیشه قبل از بریدن خربزه پوست آن را خوب بشویید. در این صورت احتمال انتقال باکتری از طریق چاقو به درون خربزه کاهش می‌یابد.

از چه سنی می‌توان به کودک خربزه داد؟

فواید خربزه برای کودک

مصرف خربزه در کودکان از سن 6 ماهگی هیچ اشکالی ندارد. خربزه نه تنها بسیار خوش‌طعم و آبدار است بلکه فواید بسیار زیادی هم دارد. علاوه بر این، بیشتر کودکان این میوه را دوست دارند. بنابراین، قرار دادن خربزه در رژیم غذایی کودکان می‌تواند ایده‌ای عالی برای تقویت فرزندتان باشد. حدود 90 درصد خربزه آب است که می‌تواند هضم آن را بسیار آسان کند. ارزش غذایی دقیق از یک خربزه به خربزه دیگر متفاوت است اما به طور کلی این میوه منبع خوبی برای موارد زیر است.

  • بتاکاروتن. این ماده توسط بدن کودک به ویتامین آ تبدیل می‌شود که برای تقویت بینایی بسیار مهم است. بتاکاروتن همچنین از سلول‌های بدن در برابر آسیب‌های مبتنی بر اکسیژن محافظت می‌کند و به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.
  • ویتامین سی
  • پتاسیم
  • فیبر غذایی
  • فولات
  • ویتامین ب6
  • نیاسین

چه مدت می‌توان خربزه خردشده را در یخچال ذخیره کرد؟

همان‌طور که در پاسخ به سوال از چه سنی می‌توان به کودک خربزه داد؟ مطرح شد خربزه یکی از میوه‌های مجاز در 9 ماهگی است و دستورالعمل‌های متفاوتی برای نگهداری این میوه مطرح شده است. برخی از منابع پیشنهاد می‌کنند می‌توان خربزه را تا یک هفته در یخچال نگه داشت و برخی منابع می‌گویند تا دو سه روز. توصیه می‌کنیم که برای احتیاط بیشتر خربزه را برای فرزندتان فقط 24 ساعت در یخچال نگه دارید.

در این مقاله به این موضوع پرداخته شد که از چه سنی می‌توان به کودک خربزه داد. به یاد داشته باشید که برای دادن خربزه به فرزندتان، کافی است میوه را بشویید و سپس آن را از وسط خرد کنید. هسته‌ها را بیرون بریزید سپس پوست را ببرید و داخل خربزه را تکه تکه کنید. می‌توانید آن را تبدیل به پوره میوه برای نوزاد 6 ماهه کنید یا همراه با موز، پنیر یا آووکادو به فرزندتان بدهید.