کودک از چه سنی می‌تواند لوبیا بخورد؟

دی ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
کودک از چه سنی می‌تواند لوبیا بخورد؟

لوبیا بسیار مغذی است و منبع عالی بسیاری از موادی از جمله فیبر، فولات، منیزیم و پروتئین گیاهی است. با وجود اینکه لوبیا به دلیل مزایای سلامتی خود بسیار شناخته شده است، با این حال برای والدین سوال است که آیا گزینه مناسبی برای نوزادان است و اینکه کودک از چه سنی می‌تواند لوبیا بخورد؟

زمان دادن لوبیا به کودک

6 ماهگی بهترین زمان شروع غذای کمکی کودک است اما به نظر بیشتر متخصصین، ممکن است حبوبات ایده‌ی خوبی برای شروع نباشد، زیرا ممکن است سیستم هضم نابالغ او در گوارش لوبیا مشکل داشته باشد و احتمالاً دچار نفخ شکم و سوهاضمه شود. پس بهتر است زمانی حبوبات را به کودک خود بدهید که سیستم گوارش او بهتر آماده‌ی پذیرششان باشد و غذاهای جامد جدید را بپذیرد، که این سن می‌تواند بین 8 ماهگی تا 1 سالگی باشد.

آلرژی به لوبیا در کودکان

حبوبات دارای ارزش غذایی بالایی هستند (پروتئین‌ها و روغن‌های با ارزش بالا) و بهترین غذا برای وزن گیری نوزاد است اما باعث بروز واکنش‌های آلرژیک نیز می‌شوند. پروتئین‌های مرتبط با آلرژی حبوبات، عمدتاً به خانواده‌ی پروتئین‌های ذخیره‌ای دانه (آلبومین‌ها، گلوبولین‌ها، پرولامین‌ها) تعلق دارند. آنها اغلب به وفور در حبوبات یافت می‌شوند و پس از پخته شدن هم حساسیت‌زایی خود را حفظ می‌کنند.

آلرژی به لوبیا

آلرژی لوبیای سویا شیوع بسیار کمتری دارد، افرادی از مناطق مختلف به آلرژن‌های مختلف سویا واکنش نشان می‌دهند. علائم آلرژی به دانه‌های سویا شبیه حساسیت به بادام زمینی است و از واکنش خفیف نسبی تا واکنش‌های سیستمی تهدید کننده‌ی زندگی را شامل می‌شود.

گاز و درد معده در اثر خوردن لوبیا

شایع‌ترین عوارض جانبی خوردن لوبیا، گاز و ناراحتی معده است. این گازها خطرناک نیستند اما می‌توانند برای برخی از افراد ناخوشایند و حتی دردناک باشند. وقتی حبوبات را به رژیم غذایی کودک اضافه می‌کنید، باید مقدار آن را به تدریج افزایش دهید تا به روده زمان کافی برای تنظیم شدن را بدهید. ضمن اینکه حتماً باید قبل از مصرف آنها را خوب بخیسانید تا گاز از آنها خارج شود. در غیر این صورت کودک دچار نفخ و دل درد می‌شود.

آماده سازی کودک پسند لوبیا

هنگام معرفی لوبیا به کودک، از آماده‌سازی‌های ساده استفاده کنید. حبوبات را به سادگی بپزید، پوره کنید یا له کنید و بدانید که ارائه‌ی ساده‌ و تنهای آنها بهتر است. با این حال مخلوط کردن آنها با یک منبع میوه، سبزی یا پروتئین که می‌دانید کودک شما دوست دارد، ممکن است احتمال پذیرش آن توسط کودک را افزایش دهد.

لوبیا حاوی ترکیباتی به نام ضد مغذی‌ها مانند اسید فیتیک و لکتین‌ها نیز است. ضد مغذی‌ها هضم برخی مواد مغذی مانند آهن، کلسیم و منیزیم را دشوار می‌کنند.

گاز و درد معده در اثر خوردن لوبیا

اسید فیتیک یا فیتات آنتی اکسیدانی است که در همه‌ی دانه‌های گیاهان خوراکی از جمله حبوبات یافت می‌شود و جذب آهن، روی و کلسیم را از وعده‌ی غذایی مختل می‌کند و ممکن است خطر کمبود مواد معدنی را در افرادی که به عنوان یک ماده‌ی غذایی اصلی به حبوبات یا سایر غذاهای حاوی فیتات زیاد نگاه می‌کنند، افزایش دهد.

لوبیا حاوی لکتین نیز هست که پروتئین‌هایی هستند که به طور بالقوه برای انسان سمی می‌باشند. خیساندن و جوشاندن لوبیا باعث کاهش محتوای لکتین می‌شود. باید حداقل 10 دقیقه آنها را بجوشانید تا از بی‌خطر بودنشان اطمینان حاصل کنید. خوشبختانه، روش‌های آماده سازی مانند خیساندن، پختن و جوانه زدن باعث کاهش قابل توجه عناصر ضدمغذی در لوبیا و عدس می‌شود. 

لوبیا ممکن است برای کودکی با سندرم روده‌ی تحریک پذیر (IBS) مناسب نباشد. متخصصین دریافتند که در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD)، پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات (مانند حبوبات) علائم آنها را کاهش می‌دهد.

کنسرو لوبیا برای کودکان مناسب است؟

حالا که متوجه شدید کودک از چه سنی می‌تواند لوبیا بخورد شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که بهتر است به او لوبیا داد یا کنسرو لوبیا؟

در واقع اگر خودتان لوبیا را بپزید به مراتب بسیار بهتر است. کنسرو لوبیا حاوی سدیم اضافه شده است که می‌تواند مضر باشد. همچنین نگه دارنده‌هایی که به کنسرو زده می‌شوند را نیز نباید فراموش کرد.