کودک از چه سنی می‌تواند سرلاک برنج بخورد؟

آذر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
کودک از چه سنی می‌تواند سرلاک برنج بخورد؟

سرلاک‌ها در انواع مختلف و با طعم‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسند. آنها طعم و بافت ملایمی دارند که برای کودکان بسیار دلچسب است و حاوی آهن و ویتامین C افزوده برای حمایت از رشد و نموی نوزادان است. غلات کودک یا CERELAC پایه‌ی ایده آل یک رژیم غذایی ابتدایی برای کودک است و باید به عنوان بخشی از رژیم غذایی متنوع به او داده شود. اما کودک از چه سنی می‌تواند سرلاک برنج بخورد؟

سرلاک برنج، اولین سرلاک نوزاد

جالب است بدانید که با وجود این تنوع گسترده در طعم سرلاک‌ها، توصیه شده است که سرلاک برنج به عنوان اولین سرلاک برای تغذیه‌ی نوزاد انتخاب شود. بافت صاف و ملایم آن، باعث می‌شود برای نوزادان کوچک (4 ماه به بالا) مناسب باشد، و قبل از اینکه طیف متنوعی و پیچیده از طعم‌ها در رژیم غذایی آنها وارد شود، بهتر است با این سرلاک ساده اما مقوی شروع کنید که بهترین غذا برای وزن گیری نوزاد است. به این منظور پیشنهاد می‌شود که این سرلاک را با کمی شیر مادر مخلوط کنید تا نرم و مناسب شود و خواص تغذیه‌ای آن چند برابر گردد. و ضمن اینکه نوزاد به طعم شیر عادت دارد و باعث می‌شود بیشتر از این غذا استقبال کند. فقط توجه داشته باشید که اگر از شیر استفاده کنید، سرلاک نسبت به شرایطی که با آب تهیه شود، نرم‌تر می‌گردد زیرا آنزیم‌های موجود در شیر، غلات را تجزیه می‌کنند پس از ریختن شیر زیاد در آن خودداری کنید. 

سرلاک برنج؛ اولین سرلاک نوزاد

سن مناسب شروع مصرف سرلاک برنج

از 4 ماهگی و هنگامی که کودک شما از نظر رشد برای شروع غذاهای جامد آماده است، می‌توانید به او سرلاک برنج دهید. با این حال توجه داشته باشید که سرلاک نوزادان با آهن غنی شده‌اند و درصد آهن مورد نیاز برای نوزادان کوچکتر، کمتر از نوزادان بزرگتر است. از این رو باید در مقدار داده شده به نوزاد دقت داشته باشید. 

مشکلات مصرف سرلاک برنج در نوزادان

با وجود اینکه اکنون می‌دانید کودک از چه سنی می‌تواند سرلاک برنج بخورد اما باید اندازه را نگه دارید زیرا استفاده‌ی بیش از حد آن منجر به بروز برخی مشکلات در نوزاد می‌گردد.

یبوست یکی از مشکلاتی است که در اثر مصرف بیش از حد سرلاک برنج در نوزاد رخ می‌دهد. سرلاک برنج اولین ماده‌ای است که بعد از شیر به کودک داده می‌شود که از آن سفت‌تر است و بافتش تا حدودی به غذاهای جامد نزدیک است و کودک به خوردنش عادت ندارد از این رو منجر به سفت شدن مدفوع می‌شود پس نباید یکباره بیش از حد به نوزاد داده شود.

مشکلات مصرف سرلاک برنج در نوزادان

ضمناً باید مراقب آلرژی به آن نیز باشید چون بعضی از کودکان به غلات برنج آلرژی دارند و دچار اسهال، تب و سرفه می‌شوند. همچنین باید در نظر داشته باشید که سرلاک برنج برای کودکانی که رفلاکس شدید دارند خطرناک است و در اثر رفلاکس ممکن است راهی شش‌ها شده و مشکلات شدید تنفسی ایجاد کنند در نتیجه در غذا دادن به نوزاد رفلاکسی باید از دادن آن پرهیز شود.