کودک از چه سنی می‌تواند غذاهای تند بخورد؟

آذر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
کودک از چه سنی می‌تواند غذاهای تند بخورد؟

ادویه جات می‌تواند تنوع زیادی به غذای کودک بدهد و آن را از یکنواختی درآورد. در واقع اضافه کردن کمی فلفل تند به غذا می‌تواند برای کودک جذاب باشد. اما آیا فلفل و خوردن غذای تند برای کودک خطری ندارد؟ و اگر بی خطر است کودک از چه سنی می‌تواند غذاهای تند بخورد؟

سن مناسب شروع غذاهای تند در کودکان

به گفته‌ برخی از کارشناسان، مادران می‌توانند از شش ماهگی دادن ادویه‌جاتی مانند فلفل به نوزاد را شروع کنند و معتقدند مگر اینکه کودک شما در برابر یک ادویه عکس العمل نشان دهد، هیچ دلیلی وجود ندارد که از شش ماهگی دادن ادویه را آغاز نکنید. با معرفی غذاهای متنوع و غنی در اوایل کودکی، به او کمک می‌کنید تا عادات غذایی سالمی ایجاد کند که فراتر از کودکی‌اش ادامه پیدا خواهد کرد. برخی از والدین احساس می‌کنند غذای کودک باید ملایم یا نرم باشد و ادویه‌جات راهی آسان برای افزودن طعم بیشتر هستند. فقط مطمئن شوید که برای جلوگیری از ناراحتی معده، در مراحل اولیه از مقادیر کمی استفاده می‌کنید. 

مزایای خوردن غذاهای تند برای کودکان

کپسایسینوئیدها که شامل ترکیب کپسایسین هستند، از ترکیبات شیمیایی فلفل‌ها بوده که طعم تند آنها را ایجاد می‌کنند. تحقیقات انجام شده طی دو دهه‌ی گذشته نشان داده است که کپسایسینوئیدها- و بنابراین غذاهای پرادویه - دارای فواید سلامتی بخش زیادی برای کودک هستند. مطالعات نشان داده است که مصرف غذاهای تند باعث از بین رفتن التهاب می‌شوند از این رو اگر کودک شما به بیمارهای التهابی نظیر سرماخوردگی مبتلا شده است خوردن یک کاسه سوپ نیمه تند می‌تواند به تمیز شدن سینوس‌ها و کاهش التهاب کمک زیادی بکند.دادن غذاهای تند در دوران کودکی و عادت دادن طبع کودک به این غذاها می‎تواند در آینده مانع از مشکلات قلبی عروقی در وی شود.

مزایای خوردن غذاهای تند برای کودکان

مشکلات خوردن غذاهای تند برای کودکان

یکی از مشکلات مصرف غذاهای تند در کودکان این است که منجر به کاهش اشتها می‌شوند. از این رو اگر کودک شما به صورت عادی کم غذا است بهتر است از دادن آنها به او خودداری کنید زیرا غذاهای تند، بهترین غذا برای وزن گیری نوزاد نیستند. و اگرچه برخی دانشمندان معتقدند که غذاهای تند باعث زخم معده نمی‌شوند اما درد معده را تحریک می‌کنند و در نتیجه در اثر زیاده‌روی در مصرف آنها ممکن است باعث ایجاد معده درد خفیف تا شدید در کودک شوند. از این رو بهتر است در غذا دادن به نوزاد رفلاکسی دور این غذاها را خط بکشید. 

به طور کلی مضر بودن غذاهای تند به شدت و میزان فلفل در آنها بستگی دارد. همیشه سعی کنید تعادل ایجاد کنید. تندی بیش از حد غذا به شدت برای کودک خطرناک است و خطر استفراغ شدید و پارگی مری برای او را به همراه دارد. در حد طعم و مزه دادن کافی است و شما نباید از غذاهای تند بیش از اندازه استفاده کنید. نکته‌ی دیگری که در دادن غذاهای تند به کودک باید به خاطر بسپارید این است که اگر آنها را به دست کودک می‌دهید باید مواظب باشید که آنها را به صورت یا چشم خود نزد و حتی بعد از خوردن نیز سریع دستانش را پاک کنید تا آنها را به چشمانش نمالد. تا جای ممکن سعی کنید از وسایل غذادهی به کودکان شیرخوار استفاده کنید. اگر کودک بعد از خوردن غذاهای تند از درد شدید معده شکایت کرد یا استفراغ شدید داشت با پزشک تماس بگیرید.

مشکلات خوردن غذاهای تند برای کودکان

نحوه‌ معرفی غذاهای تند به کودک

حالا که متوجه شدید کودک از چه سنی می‌تواند غذاهای تند بخورد باید بدانید چطور می‌توانید آن را وارد رژیم غذایی‌اش کنید. مانند هر غذای دیگری سعی کنید ذره ذره آن را وارد رژیم کنید. با مقادیر بسیار کم شروع کنید و سه تا پنج روز منتظر علایم یا واکنش‌ها باشید. اگز چیز خاصی ندادید می‌توانید مجدداً آن را به کودک بدهید. حتماً مطمئن شوید که فلفل اضافه شده کم باشد و در غذا کلوخه نشده باشد.