طرز تهیه فرنی برای نوزاد با شیرمادر ، شیرخشک و شیر پاستوریزه

اردیبهشت ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
طرز تهیه فرنی برای نوزاد با شیرمادر ، شیرخشک و شیر پاستوریزه

هنگامی‌که کودک شما حدوداً شش ماهه شد می‌توانید شروع غذای کمکی در کنار شیر مادر و یا شیر خشک داشته باشید. اولین غذای نوزاد می‌بایست یک بافت کاملاً صاف و یکنواخت کرمی شکل داشته باشد، درست مثل فرنی آرد برنج یا انواع سرلاک . به همین علت جای تعجب نیست که ما روزانه سؤالات زیادی را درباره طرز تهیه فرنی برای نوزاد دریافت کنیم. هنگامی ‌که نوزاد کوچک شما که پیش ‌از این عادت به تغذیه از طریق مکیدن داشت، بلعیدن غذا و خوردن آن از طریق قاشق غذاخوری را یاد گرفت، می‌توانید به‌تدریج حجم و قوام غذا را افزایش دهید. خوشبختانه تهیه فرنی برای نوزاد کار ساده‌ای است و شما می‌توانید انواعی از فرنی‌های سالم و خوشمزه را برای کودکتان تهیه کنید. در ادامه روش آغاز تغذیه نوزاد با فرنی همچنین میزان مناسب آن را بصورت هفته به هفته به شما خواهیم گفت.

روش شروع غذای کمکی کودک با فرنی آرد برنج

اولین غذای کمکی که به نوزادان داده می‌شود فرنی آرد برنج است و بعد از آن سویق کودک نیز می‌توانید استفاده کنید. برای شروع از یک قاشق در روز در هفته اول هفت‌ماهگی آغاز می‌شود و به‌تدریج بر مقدار آن افزوده می‌گردد. شما می‌توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

هفته اول آغاز تغذیه تکمیلی

 • روز اول تنها یک قاشق مرباخوری از فرنی آرد برنج در حوالی ظهر به نوزاد داده می‌شود.
 • در روز دوم 2 قاشق مرباخوری از فرنی آرد برنج، یک قاشق صبح و یک قاشق عصر، به نوزاد داده می‌شود.
 • در روز سوم 3 قاشق مرباخوری از فرنی آرد برنج، یک قاشق صبح، یک قاشق ظهر، یک قاشق عصر به نوزاد داده می‌شود.
 • در روز چهارم 4 قاشق مرباخوری از فرنی آرد برنج، یک قاشق صبح، یک قاشق ظهر، یک قاشق عصر و یک قاشق شب به نوزاد داده می‌شود.
 • در روز پنجم 8 قاشق مرباخوري از فرنی آرد برنج، 2 قاشق صبح، 2 قاشق ظهر، 2 قاشق عصر و 2 قاشق شب به نوزاد داده می‌شود.
 • در روز ششم و هفتم 12 قاشق مرباخوری از فرنی آرد برنج، 3 قاشق صبح، 3 قاشق ظهر، 3 قاشق عصر و 3 قاشق شب داده می‌شود.

هفته دوم آغاز تغذیه تکمیلی

در هفته دوم از شروع تغذیه کمکی نوزاد، می‌توانید حریره بادام را نیز به رژیم غذایی نوزاد اضافه کنید. شروع حریره بادام نیز همانند فرنی آرد برنج با یک قاشق در روز شروع می‌شود و در روز چهاردهم شروع تغذیه کمکی، به 12 قاشق در روز می‌رسد. با اضافه شدن حریره بادام می‌بایست از مقدار و دفعات تغذیه با فرنی آرد برنج کم کنید. درواقع همان مقدار که از حریره بادام استفاده می‌شود، از فرنی آرد برنج کم خواهد شد. به ترتیب زیر:

در روز هشتم 1 قاشق مرباخوری حریره بادام در وعده ظهر به کودک داده می‌شود و در همان وعده 2 قاشق مرباخوری هم فرنی آرد برنج داده می‌شود. در وعده‌های صبح، عصر و شب، طبق روال قبلی 3 قاشق مرباخوری فرنی آرد برنج مصرف خواهد شد.

 • در روز نهم در هر یک از وعده‌های صبح و عصر 1 قاشق مرباخوری حریره بادام بعلاوه 2 قاشق فرنی آرد برنج داده می‌شود. در وعده‌های ظهر و شب هم 3 قاشق فرنی آرد برنج داده می‌شود.
 • در روز دهم در هریک از وعده‌های صبح، ظهر و عصر 1 قاشق مرباخوری حریره بادام بعلاوه 2 قاشق فرنی آرد برنج داده می‌شود. در وعده شب نیز 3 قاشق فرنی آرد برنج داده می‌شود.
 • در روز یازدهم در تمامی وعده‌های صبح، ظهر، عصر و شب 1 قاشق مرباخوری حریره بادام بعلاوه 2 قاشق مرباخوری فرنی آرد برنج به کودک داده می‌شود.
 • در روز دوازدهم در تمامی وعده‌های صبح، ظهر، عصر و شب 2 قاشق مرباخوری حریره بادام بعلاوه 1 قاشق مرباخوری فرنی آرد برنج به کودک داده می‌شود.
 • در روز سیزدهم و چهاردهم می‌توانید در تمامی وعده‌های صبح، ظهر، عصر و شب 3 قاشق مرباخوری حریره بادام را جایگزین فرنی آرد برنج کنید. (این موضوع به‌دلخواه شما و کودکتان خواهد بود.)

هفته سوم و چهارم آغاز تغذیه تکمیلی

شما می‌توانید در این هفته‌ها به‌تدریج سوپ‌هایی که با گوشت قرمز یا گوشت مرغ بعلاوه برنج و هویج تهیه می‌شوند را نیز به رژیم غذایی کودکتان اضافه کنید. سوپ را باید کاملاً به‌صورت فرنی دربیاورید و کلیه مواد را بکوبید تا برای کودک قابل استفاده باشد. از سبزی‌هایی چون جعفري، گشنيز، لوبيا سبز، کدوسبز و كرفس نیز می‌توانید به تنوع در سوپ استفاده کنید.

در این هنگام شما می‌توانید در وعده‌های صبح، عصر و شب 3 قاشق مرباخوری فرنی یا حریره بادام و یا ترکیبی از آن‌ها (برحسب اشتهای کودک) را به کودک بدهید. در وعده ظهر از 1 قاشق مرباخوری سوپ در روز شروع کنید تا اینکه برحسب اشتهای کودک دلبندتان آن را به 3 تا 6 قاشق مرباخوری در روز برسانید.

هفته پنجم و ششم آغاز تغذیه تکمیلی 

در این هفته‌ها علاوه بر اینکه برنامه قبلی ادامه می‌یابد، کم‌کم می‌توانید یک تخم‌مرغ را هم به غذای کودکتان اضافه کنید. همچنین می‌توانید به‌تدریج از سبزی‌های نشاسته‌ای مثل سیب‌زمینی، کدوحلوایی و نخودفرنگی (نخود سبز) نیز در سوپ کودکتان استفاده کنید.

هفته هفتم و هشتم آغاز تغذیه تکمیلی

در این هفته‌های می‌توانید بعد از هر وعده سوپ، 2 قاشق ماست نیز به نوزاد بدهید. همچنین می‌توانید از جو، بلغور و گندم در سوپ کودک استفاده کنید. مواد تشکیل‌دهنده سوپ را در هر وعده تغییر دهید تا کودک با تنوع طعم‌ها آشنا شود. همچنین می‌توانید به‌جای فرنی آرد برنج یا حریره بادام به کودکتان پوره سیب‌زمینی یا هویج نیز بدهید.

طرز تهیه فرنی برای نوزاد 8 ماهه

طرز تهیه فرنی برای نوزاد با ارد برنج بسیار متنوع است؛ در ادامه به 2 روش اصلی برای تهیه فرنی برای نوزاد با آرد برنج اشاره می‌کنیم:

طرز تهیه فرنی نوزاد با شیر مادر

مواد لازم

 • یک قاشق مرباخوری سر صاف آرد برنج
 • نصف قاشق مرباخوری سر صاف شکر
 • پنج قاشق مرباخوری شیر (ترجیحاً شیر مادر باشد)

طرز تهیه

ابتدا آرد برنج و شکر را باهم مخلوط کنید و با کمی آب بپزید. سپس 5 قاشق غذاخوری شیر را اضافه کنید و زمانی که قوام آن کمی بیشتر از شیر مادر شد، زیر گاز را خاموش کنید.

طرز تهیه فرنی نوزاد با شیر پاستوریزه

مواد لازم

 • یک قاشق مرباخوری سر صاف آرد برنج
 • نصف قاشق مرباخوری سر صاف شکر
 • 211 میلی‌لیتر شیر پاستوریزه (معادل نصف لیوان معمولی)

طرز تهیه

مهم‌ترین تفاوت طرز تهیه فرنی برای نوزاد با شیر مادر با شیر پاستوریزه در این است که در اینجا باید از قبل از مصرف شیر را بجوشانید، ولی برای شیر مادر نیازی به این کار نیست. برخی از والدین نگران این هستند که فرزندانشان نسبت به شیر پاستوریزه آلرژی داشته باشد؛ جوشاندن شیر باعث کاهش مواد حساسیت‌زای آن می‌شود و معمولاً نوزادان با خوردن فرنی‌هایی که با شیر پاستوریزه درست شده‌اند، دچار حساسیت نمی‌شوند. بااین‌وجود می‌بایست نسبت به هرگونه علائم حساسیت در کودکتان هشیار باشید.

ابتدا به مدت 11 دقیقه شیر پاستوریزه را در ظرفی بجوشانید. طی جوشیدن مقداری از حجم شیر کاهش می‌یابد که با کمک آب جوشیده سرد شده، می‌بایست مجدداً حجم آن را به 211 میلی‌لیتر برسانید. حالا می‌توانید آرد و شکر را به شیر اضافه کنید و تا با حرارت قوام پیدا کند. به‌محض اینکه قوام آن کمی بیشتر از شیر مادر شد، زیر گاز را خاموش کنید.

چند نکته مهم برای دادن فرنی به نوزاد

 • از زمانی که غذای کمکی مانند فرنی نوزاد را شروع می‌کنید( که طرز تهیه فرنی برای نوزاد بطور کامل گفته شد)، می‌بایست به‌دفعات به نوزادتان آب جوشیده سرد شده نیز بدهید. قبل از این نیازی به این کار نبود.
 • در این زمان باید علاوه بر قطره ویتامین، به نوزاد 11 قطره آهن نیز به‌طور روزانه داده شود.
 • برای پیشگیری از سیاه شدن دندان‌های شیرخوار، بعد از دادن قطره آهن باید به او آب بدهید و دندان‌هایش را تمیز کنید.

منبع:

https://www.everymum.ie/food/weaning/how-to-make-porridge-for-your-baby/