از چه سنی می‌توان به کودک گوجه داد؟

مهر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
از چه سنی می‌توان به کودک گوجه داد

گوجه فرنگی یک غذای آلرژی‌زا است و می‌تواند باعث بروز آلرژی غذایی در کودکان شیرخوار شود. از این جهت برای بسیاری از مادران سوال است که آیا می‌توانند آن را به کودکشان بدهند یا نه و اگر این اجازه را دارند از چه سنی می‌توان به کودک گوجه داد و آیا روشی وجود دارد که بفهمنند کودکشان به گوجه حساسیت دارد یا خیر.

سن مناسب نوزاد برای خوردن گوجه فرنگی

کودکان باید گوجه فرنگی بخورند زیرا فواید زیادی برای سلامتی دارند. سن مناسب برای شروع به مصرف گوجه فرنگی، حدود 8 تا 10 ماهگی است. خبر خوب این است که تعداد افرادی که به گوجه حساسیت دارند بسیار کم است ما با این حال کودک شما می‌تواند جزو آنها باشد. از این رو نباید گوجه را یکباره به رژیم اضافه کنید. ذره ذره و با تکه‌‌های کوچک شروع کنید و مراقب علائم آلرژی باشید.

آلرژی به گوجه فرنگی در کودکان

آلرژی به گوجه فرنگی حساسیت نوع 1 است. آلرژی‌های از نوع 1 معمولاً به عنوان آلرژی‌های تماسی شناخته می‌شوند. وقتی فرد مبتلا به این نوع آلرژی، با یک ماده‌ی حساسیت‌زا مانند گوجه فرنگی تماس پیدا می‌کند، هیستامین در مناطقِ در معرض قرار گرفته مانند پوست، بینی و دستگاه تنفسی و گوارشی آزاد می‌شود. و این به نوبه‌ی خود، باعث ایجاد واکنش آلرژیک می‌شود.

سن مناسب نوزاد برای خوردن گوجه فرنگی

علی‌رغم این واقعیت که گوجه فرنگی و محصولات حاوی آن از جمله غذاهای پرمصرف در رژیم غذایی هستند، با این وجود حساسیت به گوجه فرنگی بسیار نادر است. فردی که به گوجه فرنگی حساسیت دارد، مستعد واکنش‌های آلرژیک با سایر گیاهان خانواده‌ی شب‌بوها، از جمله سیب‌زمینی، تنباکو و بادمجان نیز هست. غالباً، افرادی که به گوجه فرنگی حساسیت دارند به لاتکس نیز همین واکنش را نشان می‌دهند.

علائم آلرژی به گوجه فرنگی

علائم آلرژی به گوجه فرنگی معمولاً اندکی پس از مصرف این ماده‌ی حساسیت‎زا رخ می‌دهد. آنها عبارتند از:

اگزمای آلرژی به گوجه فرنگی

اگزما فقط در حدود 10 درصد از افراد مبتلا به آلرژی غذایی رخ می‌دهد. با این حال، گوجه فرنگی (همراه با آجیل) تحریک کننده‌های اگزما محسوب می‌شوند. علائم اگزمای مربوط به آلرژی بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض ماده‌ی حساسیت‌زا رخ می‌دهد و ممکن است شامل بثورات، خارش شدید، تورم و قرمزی و سایر مشکلات پوستی رایج در نوزادان باشد.

اگزمای آلرژی به گوجه فرنگی در کودکان

اقدامات احتیاطی هنگام دادن گوجه فرنگی به نوزادان

اگرچه گوجه فرنگی برای نوزادان بسیار مناسب است، اما مهم است که قبل از شروع مصرفش، موارد احتیاطی زیر را رعایت کنید:

  • رنگ و بافت: قبل از اینکه گوجه فرنگی را به کودک بدهید، حتماً رنگ و بافت آن را بررسی کنید. بهترین رنگ‌ برای گوجه فرنگی عمدتاً قرمز و نارنجی است و باید کاملاً محکم و بدون لکه‌های نرم و ترک باشد.
  • ارگانیک: ببینید آیا می‌توانید گوجه فرنگی را به صورت ارگانیک خریداری کنید زیرا اگر با استفاده از روش سنتی رشد کرده باشد، مواد مغذی آن سالمتر و دست نخورده‌تر خواهد بود و آفت‌کش‌ها یا حشره‌کش‌های مضر ندارند.
  • مراقبت واکنش آلرژیک باشید: برخی از نوزادان ممکن است واکنش‌های آلرژیک به گوجه فرنگی داشته باشند، بنابراین ضروری است که مراقب آلرژی باشید. هنگام دادن گوجه فرنگی برای اولین بار، سعی کنید در مقدار کم آن را به کودک بدهید و از هیج ماده‌ی دیگری که قبلاً تست نکرده‌اید کنارش استفاده نکنید تا در صورت بروز علائم مطمئن شوید که صد درصد به خاطرمصرف گوجه است.
  • شکل مناسب: از آنجا که برخی از نوزادان در 8 تا 10 ماهگی هنوز همه‌ی دندان‌های خود را ندارند، باید گوجه فرنگی را به صورت مایع تا نیمه مایع به آنها بدهید، در غیر این صورت ممکن است در گلوی او گیر کند.

اگر به درستی بدانید از چه سنی می‌توان به کودک گوجه داد و علائم آلرژی به آن چیست جای هیچ نگرانی وجود ندارد. در صورتی که بعد از مصرف گوجه علائم شدید مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید.