انواع شربت استامینوفن برای کودکان چیست؟

اردیبهشت ۱۴۰۰ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
انواع شربت استامینوفن برای کودکان

تب در کودکان زیر دو سال یکی از علائمی است که در طی عفونت‌ها و سرماخوردگی بروز می‌کند. برای درمان سرماخوردگی کودکان باید علائم بیماری مانند تب را کاهش داد. استامینوفن و ایبوپروفن از شربت‌های تب بر قوی برای کودکان هستند که نه تنها در سرماخوردگی، بلکه در هنگام واکسیناسیون نیز کاربرد دارند.

در این مقاله، نحوه مصرف انواع شربت استامینوفن برای کودکان را می‌آموزیم. درباره شربت تب‌بر ایبوبروفن و شیاف تب بر در کودکان مانند شیاف استامینوفن در مقاله دیگری صحبت شده است. همچنین کارایی و کاربرد شربت برم هگزین برای کودکان نیز در مقاله ای جداگانه به تفصیل شرح داده شده است. 

شربت تب بر برای کودکان چگونه تب را کاهش می‌دهد؟

قبل از پرداختن به موضوع انواع شربت استامینوفن برای کودکان لازم است بدانید تب یکی از علائمی است که در طی سرماخوردگی و خصوصاً در کودکان زیر دو سال بروز می‌یابد. درجه حرارت بدن در طول شبانه روز بین ۳۶ تا ۳۷.۵ درجه سانتی‌گراد متغیر است. افزایش درجه حرارت بدن از ۳۷.۵ درجه به بالا را تب می‌نامند.

استفاده از شربت های تب برای کودکان به اندازه استفاده از گریپ میکسچر خارجی برای نوزاد متداول است.

مرکز تنظیم دمای بدن، غده هیپوتالاموس در مغز است. در طی مبارزه دستگاه ایمنی بدن با ویروس سرماخوردگی به دلیل آزادسازی مواد التهابی، تغییراتی در تنظیم دمای بدن توسط هیپوتالاموس ایجاد می‌شود. این تغییرات نهایتا باعث ایجاد تب می‌شوند. شربت تب ‌بر برای کودکان با کاهش تولید مواد التهابی، از تاثیر آن‌ها بر هیپوتالاموس کاسته و تب را برطرف می‌کنند. رایج‌ترین و پرکاربردترین دارو‌های تب‌بر کودکان شامل شربت استامینوفن و شربت ایبوپروفن هستند. البته شربت تب بر در کودکان خصوصا شربت ایبوپروفن برای کودکان دارای خاصیت ضددردی (مسکن) نیز هست.

توجه: آسپرین یکی از دارو‌های تب‌بر و مسکن است؛ مصرف آسپرین در کودکان زیر 12 سال، مگر در موارد خاصی مانند بیماری‌های روماتولوژیک و به تشخیص پزشک متخصص، ممنوع است. آسپرین خطر سندرم رِی (Reye's syndrome ) در کودکان را افزایش می‌دهد. این سندرم می‌تواند اثرات بسیار خطر‌ناکی بر کبد و مغز کودک داشته باشد.

توصیه کاربردی: در ادامه چند معادل حجمی کاربردی معرفی می‌شود. موارد زیر برای مواقعی است که شما پیمانه دقیقی برای مصرف شربت به ‌سی‌سی ‌همراه ندارید؛ سعی کنید تا جایی که امکان دارد از سرنگ ( که سوزن آن را به روشی ایمن دور انداخته‌اید.) و یا پیمانه همراه شربت برای مصرف آن استفاده کنید. مصرف دقیق‌تر دارو از نظر ساعت و حجم در میزان تاثیر‌گذاری آن بسیار موثر است.

اگر کودک شما از آبریزش بینی، سرفه، عطسه یا خارش رنج می برد، با نظر پزشک می توانید از شربت دیفن هیدرامین و کامپاند کودکان استفاده کنید.

 • یک سی‌سی معادل یک میلی‌لیتر است.
 • یک قاشق چای‌خوری معادل تقریباً پنج سی‌سی است.
 • یک قاشق غذا‌خوری معادل تقریبا ً15 سی‌سی است.
 • یک سی‌سی معادل 20 قطره از قطره‌چکان استاندارد است. 

نکته: موارد فوق یک معیار کلی است و ممکن است با توجه به اندازه قاشق یا قطره‌چکان معادلی متفاوت داشته باشد.

شربت تب بر برای کودکان چگونه تب را کاهش می دهد؟

قبل از مطالعه ادامه مقاله توجه کنید!

 1. به‌هیچ عنوان به کودک زیر یک ماه (نوزاد) هیچ‌گونه شربتی ندهید. 
 2. دوز دارو‌هایی که در ادامه آورده می‌شوند باید با نظر پزشک باشد و هرگز خودسرانه به کودک دارویی ندهید؛ هرچند که فروش آنها در دارو‌خانه‌ها آزاد است.
 3. سواد پزشک‌تان را با میزان دارو‌یی که تجویز می‌کند، نسنجید و به دارو‌های تجویزی وی اعتماد کنید.
 4. مطالبی که در آینده مطالعه می‌کنید، صرفا جهت افزایش آگهی بوده و توصیه‌های پزشک بهترین گزینه درمانی است. 

نکته: شربت‌های سرماخوردگی کودکان به هیچ عنوان خود بیماری را درمان نمی‌کنند؛ بلکه با کاهش علائم بیماری، تحمل دوره بیماری را تسهیل می‌کنند. همچنین دوره بیماری با مصرف شربت سرماخوردگی کودکان کوتاه‌تر از حالت معمول نمی‌شود.

شربت استامینوفن در کودکان

انواع شربت استامینوفن برای کودکان، یکی از شایع‌ترین و ایمن‌ترین‌ها در بین انواع شربت‌ تب بر برای کودکان است. از موارد مصرف شربت استامینوفن کودکان می‌توان به تب ناشی از سرماخوردگی، تب و عفونت گوش کودک و قبل و بعد تزریق واکسن اشاره کرد. لازم است یادآوری کنیم که همیشه عطسه در نوزادان نشانه سرماخوردگی نیست. 

استامینوفن علاوه بر کاهش تب، از درد کودک هم می‌کاهد. شربت استامینوفن کودکان به نام‌های شربت کوریزان کودکان درد و تب، پاراکید، تایلوفن و ساسفن وجود دارد.

استامینوفن برای اطفال به شکل شربت، قطره خوراکی، قرص و شیاف وجود دارد. درباره دوز مصرف شیاف استامینوفن در نوزادان در مقاله دیگری صحبت شده است. تفاوت قطره و شربت استامینوفن در میزان دوز تجویز شده است. از نظر دارویی هیچ یک برتری بر دیگر ندارد. اما بالاخره برای کودک شما قطره استامینوفن بهتره یا شربت؟ معمولا برای کودکان زیر دو سال قطره و برای کودکان بزرگتر از دو سال شربت تجویز می‌شود. زیرا مصرف قطره در نوزادان و کودکان کم‌سن راحت‌تر است. شیردادن بعد از قطره استامینوفن بلامانع است.

میزان مصرف استامینوفن در کودکان

دوز انواع شربت استامینوفن برای کودکان بر اساس وزن و سن کودک محاسبه می‌شود. معمولا شربت‌های استامینوفن 120 میلی‌گرم در هر پنج میلی‌لیتر هستند. برای محاسبه دوز شربت استامینوفن بر اساس وزن و سن ابتدا به میزان مورد نیاز دارو بر‌حسب میلی‌گرم مورد نیاز است؛ حتی اگر سخت ترین واکسن نوزاد را زده اید، باید مقدار دوز را دقیقا رعایت کنید.

 • برای شش ماه تا دو سال، معمولا از قطره استامینوفن استفاده می‌شود. در مقاله دیگری به‌تفضیل در این باره بحث خواهد شد؛ اگر‌چه مطالبی که در ادامه می‌آیند برای مصرف شربت در هر سنی کاربرد دارند.
 • کودک دو شش ساله؛ 10 تا 15 میلی‌گرم به ازای هر کیلو‌گرم وزن کودک، هر چهار تا شش ساعت.
 • بهتر است یا هر چهار ساعت 10 میلی‌گرم و یا هر شش ساعت 15 میلی‌گرم دارو مصرف شود.
 • توجه داشته باشید که میزان داروی دریافتی کودک بیش‌تر از 6/2 گرم و یا 5 بار در یک روز نشود.

میزان مصرف استامینوفن در کودکان

مقدار مصرف شربت استامینوفن در کودکان به سی‌سی

در محاسبه داروی مورد نیاز برای کودک‌تان دو مسئله را باید حل کنید: 

 • ابتدا داروی مورد نیاز مناسب وزن کودک‌تان را بر حسب میلی‌گرم محاسبه کنید.
 • سپس با توجه به این‌که 120 میلی‌گرم دارو در 5 میلی‌لیتر شربت استامینوفن وجود دارد، میزان شربت استامینوفن را براساس میلی‌لیتر یا سی‌سی محاسبه کنید.

برای درک بهتر مسئله، بیایید با یک مثال به توضیح بیشتر بپردازیم:

فرض کنید کودک شما 10 کیلو‌گرم وزن دارد:

اگر میزان دارویی که باید هر 6 ساعت دریافت کند، 15 میلی‌گرم به‌ازای هر کیلو‌گرم باشد؛ بر اساس وزن کودک هر چهار ساعت باید 150 میلی‌گرم دارو دریافت کند. حال 120 میلی‌گرم دارو در هر 5 میلی‌لیتر شربت استامینوفن وجود دارد؛ برای بدست آوردن 150 میلی‌گرم کافی است از یک تناسب ساده استفاده کنید. جواب تناسب تقریبا برابر 25/6 سی‌سی است. 

نکته کاربردی: برخی متخصصان کودک جهت تسهیل محاسبه دوز مناسب انواع شربت استامینوفن برای کودکان، می‌گویند که به ازای هر 10 کیلو‌گرم وزن کودک باید هر شش ساعت، 25/6 سی‌سی شربت استامینوفن به کودک داده شود.